A TAEKWONDO NEMZETKÖZI TÖRTÉNETE
A három királyság kora
Ezt követte dél-keleten Silla, majd dél-nyugaton a Beakje királyság megalakulása.
A Koguryo dinasztia i.e. 37.-ben jött létre.Korabeli dokumentumok subak néven emlegetik a királyságban puszta kézzel folytatott küzdelmeket. Ebből a korszakból származnak azok a falfestmények, melyeket a dinasztia Muyong-Chong, Samshil-Chong és Kakcheo-Chong királyi sírkamráiban fedezetek fel. Az egyik falfestmény szubakküzdelmet ábrázol, egy másik, pedig két birkózó alakot örökít meg. Ezek, de más falfestmények, több helyen is, fegyver nélkül, kézzel és lábbal harcoló alakokat ábrázolnak.
A korabeli leletek elemzése során azonosított kéz-él és ököltartás, a hagyományos küzdő állások, a mai modern TKDnak is elemei.
Történészek szerint a Koguryo királyság korai időszakában már kialakult egy harci testület, mely a Choisonin névre hallgatott. A testületen belül a harcművészetek gyakorlása az alapkiképzés része volt.
Koguryoban, minden év márciusában és októberében nagyszabású rituális összejöveteleket tartottak. A részvevők íjászatban, kard-táncban, subakban és jeges vízi birkózásban mérték össze tudásukat. A versenyek győztesei elnyerték a nagy megtiszteltetésnek számító sonbae címet. A sonbaek egész életüket alárendelték a nemzet érdekeinek. Háborúban az ő feladatuk volt a királyság védelmezése. A legkiválóbbak master, azaz tanító titulust kaptak. A legmagasabb fokozatú master, a Du De Hjung volt. Háború esetén ő gyűjtötte össze a sonbaekat, készítette el a csata tervét, és ő gondoskodott a feladatok teljesítéséről.
Silla ( i.e. 57 - 668)
Koguryoban a Buddhistavallásnak már évszázados hagyománya volt, amikor két szerzetes révén eljutott Sillába. Itt újabb közel száz év kellett, hogy gyökeret verjen, és az országban elterjedjen.
A dinasztia 23. uralkodója Bub Hung (Cheung) király kiverte a japánokat az ország déli partjairól és elfoglalta aKaya szövetség területét, mely addig a japán Yamato klán megszállása alatt volt. Uralkodása alatt kiválasztotta a kivételes harci képességű ifjakat, és belőlük megalkotta a Hwarang elődjét, a Ba Dal Nimet.
Uralkodása alatt lett a Buddhizmus Silla törvényes vallása. Az állam hathatósan segítette a szerzetesrend kialakulását, a kolostorok rendszerének létrejöttét, a buddhizmus elterjesztését. Ebből a megfontolásból számos koreai szerzetes utazott el Kínába, tanulmányozni a buddhista rendeket és Boddhidharma Kshatrya-buddhizmusát. A buddhizmus beköszöntével kezdődött meg a sillai kultúra és művészetek felvirágzása.
Légy hű királyodhoz, hazádhoz.
Tiszteld szüleidet.
Légy igaz barát.
Sose hátrálj meg a harcban.
Sose ölj ok nélkül.
Egyesült Silla királyság (668-935)
Több mint két és fél évszázadon keresztül Silla a béke és felvirágzás korát élte. A belső konfliktusok és a külső támadások veszélyeitől megszabaduló királyság rendkívül dinamikus fejlődött. Virágzottak a művészetek, az oktatás, a vallás, a kereskedelem, és természetesen a harcművészetek is.
Koryo dinasztia uralkodása (935-1392)
A Chosun (Yi) dinasztia 1392-1910-ig volt hatalmon.
A TKD legújabb kori története
A megszállás éveiben a japánok minden, a nemzeti öntudatot erősítő hagyomány ápolását, beleértve az anyanyelvet, a koreai írást, vallást, népviseletet, játékokat és különösen a harcművészetek gyakorlását, szigorúan tiltották. A harcművészetek, hála néhány híres mesternek, földalatti mozgalom formájában maradtak fenn, és az ellenállás fő forrásává váltak.
Különösen jelentős esemény történt 1952-ben. Korea akkori elnöke Syngman Rhee megtekintett egy Song Duk Kinagymester által vezetett taekkyondo bemutatót. Azelnökre a látvány olyan mély benyomást tett, hogy azonnal bevétette a harcművészeti képzést a hadsereg általános kiképzési programjába.
Az egységesedés kezdete
1973. május 28-án a vb-t követően megalapították a WTF (World TKD Federation) világszövetséget,elnökévé dr. Kim Un Yongot választották.
Ettől az eseménytől számítjuk a Teakwondo világméretű elterjedését.
1975. október 8-án a WTF-et felvették az AGFIS (Nemzetközi Sportszövetségek Szervezete) tagjai sorába.
1976. május 21. Barcelonában megalakult az Európai TKD Szövetség (ETU).
1976. októberében Melbourneben megalakult az Ázsia TKD Szövetség (ATU).
1978. szeptemberében megalakult a Pán-Amerikai TKD Szövetség (PATU).
1979. április 10-12.Elefántcsont-parton, Abidjanban megalakult az Afrikai TKD Szövetség.
1980. július 7-én moszkvai ülésén a NOB (Nemzetközi Olimpiai Bizottság) hivatalosan elismerte a WTF-et.
1981. július 29-31. A Világjátékok programjában először szerepelt a TKD (Egyesült Államok, Santa Clara University, California).
1983. augusztus 12-13. A Pán-Amerikai Sportszövetségek közgyűlése a TKD-t hivatalosan felvette a Pán-Amerikai Játékok programjába.
1983. november 28. -december 1. Az Afrikai Legfelső Sporttanács 10. közgyűlése hivatalos tagként adaptálta a TKDt az Afrika Játékok programjába.
1984. szeptember 28. Az Ázsiai Olimpiai Tanács 3. közgyűlése felvette a TKDt az Ázsia Játékok programjába.
1985. június 2-6. A NOB VB 90. ülésén a WTF bekerült a szöuli olimpia programjába, bemutató versenyszámként.
1986 májusában a FISU végrehajtó bizottsága Zágrábban tartott ülésén, felvette a TKDt a hivatalos események sorába.
1988. szeptember 17.-20. a Szöuli olimpiai játékokon, a Chamshil sportcsarnokban, 34 ország versenyzőivel, a WTF bemutató versenyt tartott. 32 - 32 férfi és női versenyző részvételével folytak a küzdelmek. Férfiaknál 7 koreai és 1 amerikai aranyéremnek, a nőknél 3 amerikai, 2-2 koreai és tajvani, valamint 1 dán aranyéremnek tapsolhatott a közönség.
1992. augusztus 3-5. a Barcelonai olimpiai programban a WTF ismét bemutató versenyszámként szerepelt. A háromnapos eseményen 128 versenyző küzdött az érmekért (27 ország 64 férfi - és 25 ország 64 női versenyzője). Az akkor még dán színekben versenyző Salim Gergely 54-kg-ban aranyérmet szerzett.
1994. szeptember 4-én a NOB programbizottsága hivatalos versenyszámként felvette a WTF TKDt a Sydney Olimpiai Játékok programjába.
2000-ben Sydneyben óriási közönségsikert aratott a TKD. 54országból 103 versenyző küzdött az érmekért, köztük Salim József, aki 5. helyezést ért el az 58 kg-os súlycsoportban.
2004 januárjában Dr. Kim Un Yong, a WTF alapító elnöke lemondott tisztségéről.
2004-ben az Athéni Olimpiai Játékokon ismét versenyszám a TKD, immár 124 versenyzővel.
2004. június 11-én a WTF Rendkívüli Közgyűlése, Incheonban (Korea) Dr. Choue Chungwont választotta a világszövetség új elnökévé.
2008-as Pekingi Olimpiai Játékok programjában, a NOB 2003-ban hozott döntése értelmében, a TKD változatlanul szerepel.
Forrás: A Magyar WTF Taekwondo Szövetség hivatalos honlapja https://wtftaekwondo.hu/
A rendszer eredetei egészen időszámításunk kezdetére vezetnek vissza, s a Keupso Chirigi-ből, a Yusul-ból, a Bi Kak Sool-ból, a Subak-ból (Soo Bak Gi) és a Kwon-bop-ból gyökereznek. A fegyvertelen harc első formáit koreában – Soo Bak Gi-nek és Kwon-bop-nak hívták. Ezeket követte később a Hwarang-do és a Taek-kyon.
A taekwondo kialakulására hatást gyakoroltak mind a japán, mind a kínaiharcművészetek. A Kína, Korea és Japán közötti kapcsolatot a földrajz, a kultúra és atörténelem 5000 éve fűzi össze. Japán a Meidzsi-restauráció idején a három ország közül elsőként fogadta be a nyugati tudományt és kultúrát. Ennek eredményeképpenJapán – a nyugati haditechnikát használva – 1894-ben le tudta győzni Kínát, 1910-ben pedig elfoglalta és annektálta Koreát. A koreaiak harmincöt éven át keserű harcot folytattak a függetlenségért, amit azonban egészen a második világháború végéig nem sikerült elnyerniük.
A „military karate” kialakulása
A japán megszállás alatt (1909-1945) a koreai harcművészeteket a japánok jelenléte erősen befolyásolta. Így a Taek-kyon több irányzata is kialakult, mígnem a háború végére már egy sor jellegzetes iskola (-Kwan) létezett. A stílusok összehangolására azonban nem nyílott lehetőség, mivel Korea megosztott volt. A koreai háborúban (1950-1953) a különféle harcművészeti rendszerek technikáit mind a déli, mind az északi hadsereg bevetette és alkalmazta is a közelharc során. Choi Hong Hi tábornok a működő dél-koreai Kwan-okból már az 50-es évek elején létrehozott egy új, általa taekwondonak elnevezett harcművészetet, mely a következő iskolákat foglalta magában: Chang Hon Yu, Chang Moo Kwan, Chi Do Kwan, Chung Do Kwan, Kang Duk Kwan, Oh Do Kwan, Yul Kwan Sool, Yun Moo Kwan.
Choi Hong Hi a koreai hadsereg tábornokaként először a karate, koreai nevén „tang soo”, gyakorlását vette fel a katonai kiképzésbe, ugyanakkor viszont ellentmondást látott abban, hogy a Koreát sokáig elnyomó japánok tradicionális technikáit tanítja katonáinak. Elkezdte tehát kialakítani és csiszolni saját stílusát, melyet a karate helyett vezetett be a seregben is. Így lett a taekwondo Dél-Koreában a hadsereg és a rendőrség különleges alakulatain belül, egyfajta kemény kiképzési közelharc rendszer („military karate”). Idővel ebből fejlődött tovább a nagyközönség által ma ismert teljes értékű harcművészetté.
A „taekwondo” elnevezés kialakulása
1953-ban a koreai hadsereg vezérkari főnöke felkérte Choi Hong Hit, hogy hozza létre a 29. gyalogsági hadosztályt. Az egyik első teendője az volt, hogy egy különleges hadosztály-zászlót alkosson: a 29-es számból a kettes a megosztott Koreai-félszigetetszimbolizálta, a kilences számban pedig a saját öklét látta. A hadosztály zászlajára tehát a Koreai-félsziget került, fölé pedig egy ököl. Egyértelmű volt, hogy a katonák kiképzésében szerepelt az addigra már továbbgondolt tang soo oktatása is. A különlegesen kiképzett hadosztály 1954-ben bemutatót tartott Li Szin Man (úgy is mint: Syngman-Rhee, vagy 이승만) dél-koreai elnöknek, aki megjegyezte, hogy minden katonának gyakorolnia kellene ezt a harcművészetet. Így be is vezették a hadseregben a stílust, melyet Li Sin Man Taek-kyonnak nevezett a hagyományos koreai harcmodorhoz való hasonlósága miatt. Mivel a Choi Hong Hi tábornok által tanított technikák már nem tartoztak sem a tang soo-hoz, sem a Taek-kyonhoz, ezért új nevet kellett találni.
1955-ben, egy ebből a célból létrehozott tanácsadó bizottság – melynek prominens személyiségek, többek között a nemzetgyűlés házelnök-helyettese, a hadsereg fő-parancsnoka és újságkiadók elnökei voltak tagjai – előtt jelentette be Choi Hong Hi a taekwondo nevet. A névhasználatra engedélyt kértek Li Sin Man elnöktől is, aki szintén elfogadta a taekwondót a Taek-kyonnal szemben. A saját koreai identitású filozófiának és technikának, azaz harcművészetnek így már neve is volt. A szimbólumokat és az elnevezéseket is egyedivé, egységessé kellett tenni, ezért 1959-ben Choi tábornok egyesítette a különböző taekwondo csoportokat a Koreai taekwondo Szövetségben (Korea taekwondo Association, KTA).